Святійший
Патріарх Київський
 
і всієї Руси-України

ФІЛАРЕТ

День тезоіменитства:
14 грудня

 

 Преосвященнійший
СИМЕОН,
Єпископ
Дніпровський
і Криворізький.

День тезоіменитства:   
11 жовтня

 


 протоієрей Олексій (Лупін)
День тезоіменитства:  
30 березня

День ієрейської хіротонії
16 серпня 1992 року

 ХВАЛІМО БОГА УКРАЇНСЬКОЮ МОВОЮ.

Читання он-лайн:


 

 

 

 

 

Офіційні веб-сайти
Київського Патріархату
:
 

 

 

Наш банер: 


Запрошуємо до співпраці православні сайти
Української
Православної Церкви
Київського Патріархату

і пропонуємо взаємне
розміщення банерів.
 

Код для вставки
нашого банера:

<div align="center" style="font-size:8px">

<a href="http://nashhram.jimdo.com/"><img src="http://www.artbanner.com.ua/bannermake/banners121/6401678172053333.png" border="0" width="220" height="60" alt="" /></a><br />

</div>

 


Адміністратор сайту:
Віталій Музика

Погода в Krivoy Rog

ВЕЛИКИЙ  ПІСТ  ЗА ТИПІКОНОМ.

Типікон: церковно-богослужбова книга, що містить виклад порядку проведення всіх богослужінь річного кола; Типік; Устав; Статут.


Сухоїд - вживання невареної рослинної їжі (хліба, горіхів, сухофруктів, сирих овочів і фруктів, оливок, маслин тощо) без рослинного масла. Одна із суворих ступенів посту.
Сухоїд предписано монастирським Статутом в більшість днів Великого посту: крім субот, неділь і днів, коли «аж ніяк зовсім не їсти
не личить» (Типікон, гл. 32).
Під це визначення також підпадають практично всі серед
и (на згадку зради Ісуса Христа) і п'ятниці (на згадку про розп'яття Ісуса Христа).
Цей ступінь посту поширюється переважно на ченців. Миряни зазвичай постять так тільки в Різдвяний святвечір і в Великий
П'яток (п'ятницю Страсної седмиці). На практиці ступінь посту повинна визначатися за трудами та станом здоров'я постуючого. Обов’язково потрібно порадитися з духівником та попросити благословіння.  

 

Статут передбачає з Сирного (М’ясопусного) понеділка утримання від м'яса, інша ж їжа вся дозволяється. Причому ця седмиця - суцільна. Це означає, що можна вживати молочні продукти і яйця також у середу і п’ятницю.

Відносно кількості трапез в усі дні, крім середи та п'ятниці означено дві трапези.

 

У середу і п'ятницю - одна трапеза ввечері «у 9-й час» (глава 35), тобто близько 15-ї години.

У Неділю Сиропусну (Неділю Прощену) відбуваються заговини на піст. Встановлено дві трапези і «по вечерні ж в трапезі буває розрада братії».

 

Перша седмиця Великого Посту за Статутом сама сувора відносно трапези.
Статут пропонує два чини посту на цій седмиці - основний (палестинський) і афонський.

Перший чин передбачає наступний порядок трапези:
Понеділок і вівторок - повне утримання від їжі і пиття. «Хто ж не може дотриматись двох днів перших, їдять хліб, і квас по Вечірні, у вівторок: подібне ж і старі (похилі віком) творять».
У середу одна трапеза після Вечірні та Літургії Напередосвячених Дарів. «Їмо сухоїд: хліб, овочі теплі, пємо і узвар з медом» (узвар: відвар або настій з трав, фруктів, ягід).У четвер - повне утримання від їжі і пиття. «У четверток же тієї седмиці трапези не вживаємо, але перебуваємо постуючими навіть до п'ятка». У п'ятницю один раз в день споживається варена їжа без олії (або сухоїд, як і в середу).

Другий чин Афонський передбачає наступне:
Понеділок - повне утримання від їжі. У вівторок, середу та четвер – споживати їжу один раз на день, ввечері по одній літрі (літра давня міра ваги, 340 гр.) хліба, можна з сіллю, і воду. Щодо п'ятниці - окремих вказівок немає, отже споживання їжі таке саме, як приписує палестинський статут.

Щодо суботи 1-ї седмиці кількість трапез в Типіконі окремо не обумовлена. Вказівки даються тільки для однієї трапези, друга не згадується. Однак загальний устрій Богослужіння призначає першу трапезу вдень, після Літургії, що припускає наявність вечірньої трапези. Відсутність особливих вказівок означає, що діє раніше сформульований загальний принцип, а саме, що друга трапеза у всьому подібна до першої. Такий принцип «дії за умовчанням» в принципі характерний для Типикона.
Відносно якості їжі в суботу 1-ї седмиці дозволена варена їжа з рослинною оливою і вином. Рекомендуються на трапезі варені бобові, оливки і маслини «їмо боб обварений з маслинами білими і чорними, і варіння (вареная гаряча їжа) з оливою. Вина ж випиваємо по красовулю» (красовуля (чаша) - міра рідини, рівна приблизно 200 г.).

У Неділю 1-у Великого Посту, тобто в Недільний день, статут виразно призначає дві трапези з вареною гарячою їжею, рослинною оливою і вином - по дві чаші. Це ж правило діє для всіх інших Недільних днів Великого Посту.

В інші седмиці Типікон (глава 32) наказує в будні дні (з понеділка по п'ятницю) утримуватися від їжі і пиття до вечора, що означає споживання їжі у 9 -й час дня, тобто близько 15-ї години, і їсти один раз на день сухоїд. У суботні та недільні дні вживати варену їжу з рослинною олією і вином двічі на день.

Риба у Великий Піст дозволяється тільки двічі - в Свято Благовіщення Пресвятої Богородиці і Свято Входу Господнього в Єрусалим (Квітна, Вербна Неділя) - «…якщо монах святу Чотиридесятницю своїм ласуванням порушить, або їстиме рибу, крім свята Благовіщення, і Неділі Квітної, то не причаститься Святих Таїн і на Святу Пасху…».

У Свято Знайдення глави св. Іоана Предтечі (9-го березня за н. с.) встановлена одна трапеза після Вечірні, але на ній пропонується дві страви гарячої вареної їжі з оливою і вином. (Якщо ж випадає на середу або п'ятницю, то дві страви вареної їжі без оливи; вино ж дозволяется). 2016 року - це середа Неділі Сирної.
(Статут Святої Гори Афон дозволяє дві страви на трапезі і вживання вина та оливи не тільки у Свято Знайдення глави св. Іоана Предтечі (причому незалежно від дня тижня), але також у день пам'яті 40-ка мучеників Севастійських, в Хрестопоклонну середу (на переполовення Посту), в четвер і п'ятницю п'ятої седмиці (на Стояння преподобної Маріі Єгипетської і на Похвалу Пресвятої Богородиці).


У
передсвято Благовіщення (напередодні свята), якщо воно припадає до Лазаревої суботи, дозволяється варена їжа з вином і оливою. Якщо ж на Страсну седмицю, то піст не попускають. Трапеза - одна.
У саме Свято Благовіщення, якщо не припадає на суботу або неділю, (2017-го року це п’ятниця седмиці 6-ї Великого посту) також встановлена одна трапеза, але дозволяется споживання риби. Однак у випадку, якщо Благовіщення випадатиме на Страсну седмицю, риба вже не споживається. У Великий Понеділок, Вівторок, Середу і Четверток, якщо трапиться Благовіщення, дозволяется вино і олива (трапеза встановлюється одна). Якщо ж Благовіщення випадає на Великий П'яток, дозволяється тільки вино.

У четвер 5-ї седмиці Великого Посту (Стояння преподобної Маріі Єгипетської) встановлена одна трапеза у 9час (близько 15-ї години) - варена їжа з оливою і вином. Деякі статути дозволяють тільки вино, а олива не допускається.

У п'ятницю тієї ж седмиці (перед святом Похвали Пресвятої Богородиці) дозволяється вино «Праці заради бдіння, хотячого бути». Трапеза ж одна - у 9час.


У Лазареву
суботу, крім вареної їжі з оливою і вином, дозволяється рибна ікра «аще імами», тобто якщо є можливість, по три онгіі (онгія - міра ваги, рівна 34 гр.) - тобто по 100 гр.


У
день Свята Входу Господнього в Єрусалим (Вербна Неділя) «на трапезі розрада» - вживається риба. Як і в інші недільні дні, встановлено дві трапези, зберігається і дозвіл на вино та оливу.


На
Страсному тижні Типікон в перші три дні, тобто в понеділок, вівторок і середу приписує сухоїд, при цьому вказує: «як і в 1-у седмицю святого цього Посту, так і в ці дні, в Великий Понеділок, у Вівторок та у Середу поститися подобає».

У Великий Четвер їжу вкушають після Вечірні, з'єднаної з Літургією св.Василія Великого, тобто один раз на день, ввечері. Початок Вечірні Типікон призначає у 8-й час дня (тобто з 14-ї години), відповідно закінчення її буде у 9-й час, тобто близько 15:30 -16:00.
Щодо якості їжі у Великий Четвер Типікон означаєтри чини:
1. По звичайному (Палестинському) чину
- одне блюдо, але дозволяється вживання вареної їжі з рослинною олією.
2. За Студийским статутом - «їсти одне варене, і сочиво, і обварений боб, п’ємо ж і вино», тобто передбачається одне варене блюдо, але доповнене сочивом (солодка або будь-яка каша) і бобовими; про оливу в цьому статуті замовчується, тобто мабуть, вона не дозволена.
3.
За статутом Святої Гори Афон - дві варені страви з оливоюі вином.

У Велику П'ятницю приписується повний піст, тобто повне утримання від їжі і пиття. «Якщо хто буде дуже немічний або престарілий», тобто дуже старий віком, і не може витримати повний піст, «дається йому хліб і вода по заході сонця».


У Велику Суботу
«в 2-й час ночі», (тобто близько 19-ї години), - єдина трапеза. Хліб, овочі, фініки, трохи вина.

 

У Святу і Велику Неділю Пасхи, і у весь Світлий тиждень дозвіл: монахам - на сир і яйця, і рибу; мирянам же - на все.


Про причастя Христових Таїн.
«Коли хоче хто причаститися Святих Христових Таїн, подобає йому всю седмицю, від понеділка пребути в пості, і молитві, і тверезості досконалій, і тоді зі страхом, і великим благоговінням прийме Пречисті Тайни».

(Типікон, гл. 32.
Про велику Чотиридесятницю, як повинен всякий християнин хранити).

 

Мирянам слід пам'ятати, що виконання в повній мірі вказівок Типікона – обов’зок монахів, миряни ж можуть дотримуватися вказівок в залежності від віку (фізичного і духовного), стану здоров’я тощо, узгодивши все з духівником.